E-Posta
info@ksemadencilik.com.tr
Faks
+90 312 219 81 74
Telefon
+90 312 219 81 73

 

HAMMADDE ÜRETİMİ

 

 

Hammadde  üretimi,  fabrikaların üretim sahasında  bulunan   hammaddelerden çıkarılarak, konkasörlere beslenmesi işlemlerini içermektedir. Bu hareket ilk olarak hammaddenin üzerinde bulunan örtünün veya hammaddenin önceden öngörülen döküm sahasına kaldırılması, delme ve patlatma işlemleriyle malzemenin hazırlanması, ekskavatör veya lastikli yükleyici vasıtası ile kamyonlara yüklenmesi, hammadde için hazırlanmış olan stok sahasında yer alan kırıcıya beslenmesi işlemini kapsamaktadır.

Saha yapısında bulunan hammaddeler içeriklerindeki kimyasal yapı oranına göre değerlendirilmektedir. Delme işlemi sırasında her delikten alınan numuneler, çimento fabrikalarında bulunan laboratuvarlarda analiz edilip, alınan verilere göre gerekli ayrımlar yapılmaktadır.

Dahili besleme işlemleri ise, fabrikanın stok sahasına dışarıdan temin etmiş olduğu veya kendi silolarında stokladığı; atık grit, alçı, cüruf, klinker, kalker, marn, petrokok, steamcoal, boksit, demir cevheri, atık, tras gibi katkı malzemelerinin yüklenip, gerekli ünitelerin konkasörlerine nakliyesi ve boşaltım işlemlerini içermektedir.

Bu genel işlemlerin haricinde stok sahasına gelen ve gerekli konkasörden geçemeyecek ebattaki malzemelerin yüklenip kırıcıda kırılması, stok sahalarının düzenlenmesi, iş sağlığı ve güvenliği kapsamında kırıcı bölgesindeki tehlikeli trafiği engellemek için yol projeleri, arazi sınırları etrafında güvenlik yolu, yeni yapılmakta olan tesislerin temel hazırlıkları ve tesis etrafında çevre düzenlemeleri organize edip faaliyete geçirmektedir.